سبک زندگی قسمت ششم

۹ راه کاربردی برای رسیدن به آرامش درون

 1. منبع استرس را بشناسید: اولین قدم در آرامش و بی استرسی، شناسایی منبع استرس است. این می تواند عوامل مرتبط با کار، شخصی یا محیطی باشد.
 2. تنفس عمیق را تمرین کنید: تمرینات تنفس عمیق می تواند به فعال کردن پاسخ آرامش بدن و کاهش استرس کمک کند. نفس های آهسته و عمیق از طریق بینی بکشید، چند ثانیه نگه دارید و به آرامی از طریق دهان بازدم کنید.
 3. درگیر فعالیت بدنی باشید: ورزش منظم راهی عالی برای کاهش استرس و بهبود سلامت کلی است. در فعالیت هایی مانند پیاده روی، آهسته دویدن، یوگا یا هر نوع ورزشی که از آن لذت می برید شرکت کنید.
 4. مراقبه ذهن آگاهی را تمرین کنید: مراقبه ذهن آگاهی شامل تمرکز توجه شما بر لحظه حال بدون قضاوت است. به آرامش ذهن و کاهش سطح استرس کمک می کند.
 5. مراقبت از خود را در اولویت قرار دهید: مراقبت از خود برای ایجاد آرامش و استرس ضروری است. برای فعالیت‌هایی که از آن لذت می‌برید، مانند مطالعه، حمام کردن، گوش دادن به موسیقی یا گذراندن وقت با عزیزانتان وقت بگذارید.
 6. خواب کافی داشته باشید: کمبود خواب می تواند به استرس کمک کند و آرامش را دشوار کند. سعی کنید هر شب 7 تا 9 ساعت خواب باکیفیت داشته باشید تا بدن و ذهن خود را جوان کنید.
 7. مصرف کافئین و الکل را محدود کنید: مصرف بیش از حد کافئین و الکل می تواند باعث افزایش اضطراب و اختلال در الگوهای خواب شود. برای تقویت آرامش، مصرف خود را محدود کنید.
 8. آرام سازی پیشرونده عضلانی را تمرین کنید: آرام سازی پیشرونده عضلانی شامل کشش و سپس آزادسازی گروه های مختلف ماهیچه ای در بدن است. این تکنیک به کاهش تنش فیزیکی مرتبط با استرس کمک می کند.
 9. به دنبال حمایت باشید: اگر استرس شدید شد، در جستجوی حمایت از دوستان، خانواده یا یک متخصص سلامت روان تردید نکنید. صحبت کردن در مورد احساسات شما می تواند تسکین و راهنمایی باشد.

29 نکته برای تمدد اعصاب و کاهش استرس:

 1. به طور منظم در طول روز استراحت کنید.
 2. زمان را در طبیعت بگذرانید.
 3. قدردانی و تفکر مثبت را تمرین کنید.
 4. رایحه درمانی را با روغنهای ضروری امتحان کنید.
 5. به موسیقی آرام بخش یا صداهای طبیعت گوش دهید.
 6. در سرگرمی ها یا فعالیت های خلاقانه شرکت کنید.
 7. از تکنیک‌های آرامش‌بخشی مانند تجسم یا تصویرسازی هدایت‌شده استفاده کنید.
 8. بخندید و در موقعیت های روزمره شوخ طبعی پیدا کنید.
 9. افکار و احساسات خود را یادداشت کنید.
 10. برای آرامش و کاهش استرس یوگا یا تای چی را تمرین کنید.
 11. به طور مرتب از فناوری و دستگاه های دیجیتالی جدا شوید.
 12. زمان با کیفیت را با عزیزان و حیوانات خانگی بگذرانید.
 13. از ابزارهای کاهش استرس مانند توپ های استرس یا فیجت اسپینر استفاده کنید.
 14. در گفتگوهای عمیق و معنادار شرکت کنید.
 15. اطراف خود را با افراد نشاط آور و مثبت احاطه کنید.
 16. اهداف واقع بینانه تعیین کنید و زمان را به طور موثر مدیریت کنید.
 17. شفقت و بخشش خود را تمرین کنید.
 18. از تعهد بیش از حد یا به عهده گرفتن مسئولیت های بیش از حد خودداری کنید.
 19. با شمع‌ها، نور ملایم و رایحه‌های آرامش‌بخش محیطی آرام در خانه ایجاد کنید.
 20. ماساژ دریافت کنید یا سایر اشکال درمان بدنسازی را امتحان کنید.
 21. تکنیک های آرام سازی تدریجی را قبل از خواب تمرین کنید تا خواب بهتری داشته باشید.
 22. بیاموزید در صورت لزوم نه بگویید تا از عوامل استرس زای غیر ضروری جلوگیری کنید.
 23. به سرگرمی‌هایی مانند نقاشی، باغبانی یا نواختن ساز بپردازید که باعث شادی و آرامش شما می‌شود.
 24. وقتی را با حیوانات بگذرانید یا اگر با سبک زندگی شما سازگار است، حیوان خانگی تهیه کنید.
 25. در فعالیت‌هایی شرکت کنید که تمرکز حواس را تقویت می‌کنند، مانند مدیتیشن یا غذا خوردن آگاهانه.
 26. مهارت های مدیریت زمان را برای کاهش استرس ناشی از ضرب الاجل یا عجله کردن تمرین کنید.
 27. مراسم خودمراقبتی مانند حمام های حباب دار، مانیکور/پدیکور کردن، یا گهگاهی از خود مراقبت کنید.
 28. از جملات تاکیدی مثبت برای مقابله با افکار و باورهای منفی استفاده کنید.
 29. اگر استرس شدید شد یا بر عملکرد روزانه شما تأثیر گذاشت، به دنبال کمک حرفه ای باشید.

راهنمای کامل آرامش و تنفر:

آرامش و تنش زدایی برای حفظ سلامت کلی و مدیریت اثرات استرس ضروری است. در اینجا یک راهنمای کامل وجود دارد که به شما کمک می کند تا به طور موثر آرام شوید و از استرس خودداری کنید:

 1. درک استرس: در مورد انواع مختلف استرس و اینکه چگونه آنها می توانند بر سلامت جسمی و روانی شما تأثیر بگذارند بیاموزید. علائم و نشانه های استرس در زندگی خود را بشناسید.
 2. محرک ها را شناسایی کنید: محرک های خاصی را که باعث ایجاد استرس در زندگی شما می شوند، شناسایی کنید. اینها می توانند عوامل مرتبط با کار، شخصی یا محیطی باشند. درک محرک های خود می تواند به شما کمک کند تا استراتژی هایی برای مدیریت موثر آنها ایجاد کنید.
 3. مکانیسم‌های مقابله را ایجاد کنید: مکانیسم‌های مقابله‌ای مختلف را که برای شما کار می‌کنند را بررسی کنید. اینها می تواند شامل ورزش، تکنیک های تمدد اعصاب، سرگرمی ها یا جستجوی حمایت از دیگران باشد.
 4. تکنیک های تمدد اعصاب را تمرین کنید: تکنیک های آرامش بخشی مختلف مانند تمرینات تنفس عمیق، مراقبه ذهن آگاهی، آرام سازی پیشرونده عضلانی یا تصویرسازی هدایت شده را آزمایش کنید. آنچه را که برای شما بهتر است پیدا کنید و آن را در برنامه روزانه خود بگنجانید.
 5. مراقبت از خود را در اولویت قرار دهید: مراقبت از خود را در اولویت زندگی خود قرار دهید. این شامل خواب کافی، خوردن یک رژیم غذایی متعادل، درگیر شدن در فعالیت بدنی منظم، و وقت گذاشتن برای فعالیت هایی است که برای شما شادی و آرامش به ارمغان می آورد.
 6. یک محیط آرام ایجاد کنید: با بی نظمی، استفاده از نور ملایم، پخش موسیقی آرامش بخش، یا استفاده از رایحه درمانی با روغن های ضروری، محیطی آرام در خانه ایجاد کنید.
 7. مرزها را تعیین کنید: یاد بگیرید که در زندگی شخصی و حرفه ای خود حد و مرزی را تعیین کنید تا از تعهد بیش از حد یا به عهده گرفتن مسئولیت های بیش از حد خودداری کنید. نه گفتن در مواقع ضروری برای مدیریت سطوح استرس ضروری است.
 8. مدیریت زمان را تمرین کنید: مدیریت زمان موثر می تواند به کاهش استرس ناشی از ضرب الاجل یا عجله کمک کند. وظایف را اولویت بندی کنید، آنها را به مراحل قابل مدیریت تقسیم کنید و زمانی را برای آرامش و مراقبت از خود اختصاص دهید.
 9. به دنبال پشتیبانی باشید: اگر استرس شدید شد، در جستجوی حمایت از دوستان، خانواده یا یک متخصص سلامت روان تردید نکنید. صحبت کردن در مورد احساسات شما می تواند تسکین و راهنمایی باشد.
 10. روابط سالم را حفظ کنید: روابط سالم را با عزیزان خود پرورش دهید. اطراف خود را با افراد مثبت و حمایتگر احاطه کنید که شما را بالا می برند و حس تعلق را به شما می دهند.
 11. درگیر فعالیت بدنی باشید: ورزش منظم نه تنها برای سلامت جسمانی مفید است، بلکه به کاهش استرس و بهبود خلق و خو نیز کمک می کند. فعالیت هایی را پیدا کنید که از آنها لذت می برید و آنها را به بخشی از روال خود تبدیل کنید.
 12. ذهن آگاهی را تمرین کنید: با جلب توجه خود به لحظه حال بدون قضاوت، ذهن آگاهی را پرورش دهید. ذهن آگاهی می تواند به کاهش استرس، افزایش خودآگاهی و بهبود رفاه کلی کمک کند.
 13. مصرف کافئین و الکل را محدود کنید: مصرف بیش از حد کافئین و الکل می تواند باعث افزایش اضطراب و اختلال در الگوهای خواب شود. برای تقویت آرامش، مصرف خود را محدود کنید.
 14. قدردانی را تمرین کنید: پرورش قدردانی می تواند تمرکز شما را از جنبه های منفی به جنبه های مثبت زندگی تغییر دهد. هر روز زمانی را به فکر کردن در مورد چیزهایی که برای آنها سپاسگزار هستید، بزرگ یا کوچک اختصاص دهید.
 15. درگیر فعالیت‌های آرامش‌بخش باشید: فعالیت‌هایی را بیابید که به شما کمک می‌کنند آرام و بی‌قرار شوید، مانند مطالعه، حمام کردن، گوش دادن به موسیقی، تمرین سرگرمی‌ها یا گذراندن وقت در طبیعت.
 16. قطع ارتباط با فناوری: به طور منظم از فناوری و دستگاه های دیجیتال فاصله بگیرید. درگیر شدن در فعالیت‌های بدون صفحه نمایش می‌تواند به کاهش استرس و افزایش آرامش کمک کند.
 17. بهداشت خواب عمیق را تمرین کنید: یک برنامه روتین قبل از خواب ایجاد کنید که خواب با کیفیت را ارتقا دهد. محیطی مناسب برای خواب ایجاد کنید، از فعالیت های تحریک آمیز قبل از خواب اجتناب کنید و مطمئن شوید که محیط خواب شما راحت و عاری از حواس پرتی است.
 18. شفقت به خود را تمرین کنید: با خود مهربان باشید و شفقت به خود را تمرین کنید. با خودتان با همان مهربانی و درک رفتار کنید که به دوستی که با موقعیتی چالش برانگیز مواجه است، ارائه می دهید.
 19. تکنیک های آرام سازی پیشرونده را تمرین کنید: آرام سازی پیشرونده عضلانی شامل کشش و سپس آزادسازی گروه های مختلف ماهیچه ای در بدن است. این تکنیک به کاهش تنش فیزیکی مرتبط با استرس کمک می کند.
 20. در فعالیت‌هایی شرکت کنید که برای شما شادی می‌آورند: فعالیت‌هایی را که برای شما شادی می‌آورند شناسایی کنید و به طور منظم برای آنها وقت بگذارید. شرکت در فعالیت‌هایی که دوست دارید می‌تواند به کاهش استرس و بهبود رفاه کلی کمک کند.
 21. بخندید و شوخ طبعی پیدا کنید: خنده یک تسکین دهنده قوی استرس است. طنز را در موقعیت های روزمره پیدا کنید، ویدیوهای خنده دار تماشا کنید یا با افرادی که شما را می خندانند وقت بگذرانید.
 22. ژورنال نویسی را تمرین کنید: نوشتن افکار و احساسات خود در یک مجله می تواند خروجی برای استرس فراهم کند و به وضوح کمک کند. از ژورنال به عنوان ابزاری برای بازتاب و بیان خود استفاده کنید.
 23. رها کردن را بیاموزید: رها کردن چیزهایی که خارج از کنترل شما هستند را تمرین کنید. پذیرش و تسلیم می تواند به کاهش استرس و افزایش انعطاف پذیری کمک کند.
 24. درگیر در Breathwork: تمرینات تنفس عمیق می تواند پاسخ آرامش بدن را فعال کرده و سطح استرس را کاهش دهد. تکنیک‌های مختلف تنفس، مانند تنفس دیافراگمی یا تنفس متناوب از سوراخ بینی را تمرین کنید.
 25. درگیر خوردن آگاهانه باشید: هنگام غذا خوردن به احساسات، طعم و بافت غذا توجه کنید. خوردن آگاهانه می تواند به کاهش پرخوری ناشی از استرس کمک کند و رابطه سالم تری با غذا ایجاد کند.
 26. تجسم را تمرین کنید: تجسم شامل ایجاد تصاویر ذهنی از صحنه های آرامش بخش یا نتایج مثبت است. از تکنیک های تجسم استفاده کنید تا خود را در یک محیط آرام تصور کنیددستیابی به اهدافتان.
 27. درگیر کار داوطلبانه باشید: کمک به دیگران می تواند احساس هدف و رضایت را ایجاد کند که می تواند به کاهش سطح استرس کمک کند. فرصت‌های داوطلبانه را پیدا کنید که با علایق و ارزش‌های شما همسو باشد.
 28. قاطعیت را تمرین کنید: بیاموزید که قاطعانه نیازها و مرزهای خود را به دیگران منتقل کنید. قاطعیت می تواند به کاهش استرس ناشی از تعارضات یا انتظارات برآورده نشده کمک کند.
 29. تعطیلات یا اقامت: برای تعطیلات یا اقامتگاه های معمولی برنامه ریزی کنید تا خود را از کارهای روزمره و مسئولیت ها دور کنید. از این زمان برای استراحت، کاوش در مکان‌های جدید یا شرکت در فعالیت‌هایی که دوست دارید استفاده کنید.

منابع : 

 1. کلینیک مایو: کلینیک مایو یک موسسه تحقیقاتی پزشکی مشهور است که اطلاعات قابل اعتمادی را در مورد موضوعات مختلف سلامت، از جمله مدیریت استرس و تکنیک‌های آرام‌سازی ارائه می‌دهد.
 2. روانشناسی امروز: روانشناسی امروز یک منبع قابل اعتماد برای اطلاعات مربوط به سلامت روان است که مقالات و بینش های تخصصی را در مورد کاهش استرس، تمرکز حواس و سایر تکنیک های آرامش ارائه می دهد.
 3. انتشارات سلامت هاروارد: انتشارات سلامت هاروارد اطلاعات بهداشتی مبتنی بر شواهد را از هیئت علمی دانشکده پزشکی هاروارد ارائه می‌کند. مقالات آنها طیف گسترده ای از موضوعات، از جمله مدیریت استرس و استراتژی های آرامش را پوشش می دهد.

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا